Warto przeczytać

Dla klas I-III SP

Grzegorz Kasdepke: Do trzech odlicz! : zabawy matematyczne. Il. Beata Zdęba. Łódź Literatura 2008. ISBN 978-83 -61224-39-6 
     Ile to jest: pięć razy pięć? Kalkulator, Komputer i Liczydło – do boju! Chcesz wiedzieć, kto wygra? A może wolisz poszukać buta, który zgubiła Stonoga? Albo upiec chrupiące trójkąciki i pomóc Linijce w walce z kompleksami?
     Zabawne opowiastki matematyczne przeniosą najmłodsze dzieci w dorosły, fascynujący świat matematyki. Znajdziesz tutaj zagadki, łamigłówki, dowcipne opowiadania z przyrządami matematycznymi w roli głównej, gry i zabawy, a nawet przepisy kulinarne!

Źródło opisu: 
Książka znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Zapraszam do wypożyczenia.

Åsa Lind: Piaskowy wilk. Il. Kristina Digman. Poznań : Wydawnictwo Zakamarki 2007. ISBN 987-83-60963-
11-1
      Kiedy ani mama, ani tata nie chcą się z nią bawić, Karusia idzie nad brzeg morza i rozmawia z Piaskowym Wilkiem. On zawsze ma dla niej czas oraz ochotę na robienie ciekawych rzeczy.
        Piaskowy Wilk ma błyszczące futerko w kolorze piasku i był na świecie od zawsze. Opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata. Na przykład, że wszechświat nie ma końca, albo że siniaki to medale, które dostaje się za odwagę. Albo że tata dlatego nie może przyjść się wykąpać z Karusią w morzu, bo gazeta, którą czyta, zahipnotyzowała mu oczy. Piaskowy Wilk potrafi przekonać Karusię, że nie musi bać się ciemności ani potworów.
     Świat na pograniczu rzeczywistości i dziecięcej fantazji. Książka składa się z kilkunastu autonomicznych rozdziałów i świetnie nadaje się do głośnego czytania, na przykład jako bajka na dobranoc.

Dedykowana dla dzieci od trzeciego roku życia.
Książka znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Zapraszam do wypożyczenia.

Dla klas IV-VI SP

Paweł Beręsewicz: Tajemnica człowieka z blizną. Łódź: Wydawnictwo Literatura  2015. ISBN 978-83-7672-387-7
   Fajna książka. Młody chłopak, nudząc się trochę w wakacje, wszczyna dochodzenie w sprawie niewyjaśnionej przyczyny blizny na obliczu „człowieka z blizną”. A przy okazji dowiaduje się o perypetiach swojej rodziny podczas Powstania Warszawskiego, a także o jej życiu w czasach komunistycznych. Okazuje się przy tym, że zdobycie kostki masła, to był nie lada wyczyn, że oprócz pieniędzy trzeba było mieć jakieś „kartki”, a ojca nie goniło zombie tylko ZOMO.
        Dużo śmiechu i przyjemności przy czytaniu.

Źródło recenzji:
Książka znajduje się w zbiorach naszej biblio-teki. Zapraszam do wypożyczenia.

Psie życie : zbiór opowiadań. Il. Monika Zbrzeźniak. Wyd. 2. Białystok : Wydaw-nictwo ARS SCRIPTI-2 2011. ISBN 978-83-60472-51-4 
    Jeśli masz ochotę przeczytać fascynujące opowieści o przyjaźni człowieka i psa, jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego psiarze są tak zakręceni na punkcie swoich pupili, jeśli sam masz psa, zapewniam - nie pożałujesz zakupu tej książki.

Źródło opisu: 
okładka książki
Książka znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Zapraszam do wypożyczenia.

Aga Szczepańska: Patka i Pepe. Zagadka wieżowca. Il. Marsija Loco. Warszawa : Wydawnictwo Studio Moe-ma 2014. ISBN 978-83-933072-5-8 
     Co mi się najbardziej podobało? Pomysłowość fabuły, która jest totalnie nieprzewidywalna! Książka obfituje w takie ilości zakręconych postaci i sytuacji, że ledwo idzie nadążyć za biegiem wydarzeń. A gnają one śmiało przed siebie, niczym na złamanie karku (gdyby tylko takowy miały). Przyznaję, że grubo po połowie książki nadal nie wiedziałam o co właściwie chodzi z tą historią i do czego to wszystko prowadzi. Po prostu czytając każdą kolejną stronę zakończenie było dla mnie ciągle wielką niewiadomą – i to właśnie uwielbiam w książkach przygodowych. Po co miałabym czytać coś, co i tak wiem jak się skończy? 
Książka znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Zapraszam do wypożyczenia.

Dla gimnazjum

Jasper Fforde: Kroniki Jennifer Strange. T. 1. Ostatni Smokobójca. Tł. Bartosz Czartoryski. Kraków Wydawnic-two SQN 2013. ISBN 978-83-63248-63-5
    Przyznać jednak trzeba, że powieść Fforde'a broni się i bez żadnych porównań. Silną stroną "Ostatniego Smokobójcy" jest oryginalny świat, który kreatywnie wykorzystuje magię, umie-szczając ją w kontekście szarej codzienności. W fantasy magia przeważnie jest potężnym narzędziem wykorzystywanym do wyższych ce-lów. Tutaj magowie przepychają rury oraz wymieniają instalacje elektryczne, aby zarobić na rachunki. Czytelnik napotka także wędrującego po budynku ducha łosia czy samoczyszczące się pokoje, w których potknięcie grozi wylądowaniem w szafie w stanie wyprasowania. Obcowanie z inwencją autora sprawia dużo radości.

Żródło opisu i okładki: 
http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=652606

Książka znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Zapraszam do wypożyczenia.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk: 110 ulic. Warszawa "Egmont Polska" 2007. ISBN 978-83-10-11359-7
Główny bohater - Michał żyje bez stresu. Wśród kolegów, rodziny i nauczycieli cieszy się zasłużoną opinią luzaka, w dodatku - dzięki zamożnym rodzicom - ma styl, gest, markowe ciuchy i szpanerskie wakacje. Niestety nic nie trwa wiecznie. Nagłe kłopoty zawodowe rodziców powodują, że z dnia na dzień ląduje w mieścinie oddalonej całe lata świetlne od stolicy. Przybywa tam pełen najgorszych przeczuć. Czy się sprawdzą?

Żródło opisu i okładki: 
http://www.przystan-literacka.pl/index.php?show=7


Książka znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Zapraszam do wypożyczenia.

Beata Ostrowicka: Zaledwie kilka dni.  Łódź: Wydawnictwo Literatura 2008. ISBN 9788361224273 
   Zaledwie kilka dni, to historia dwóch przyjaciółek, ich perypetii sercowych i stawiania pierwszych kroków w dorosłość - kłopoty w szkole i w domu, niemożność porozumienia się z rodzicami, pierwsza wielka miłość. Książka przeznaczona jest dla nastoletnich czytelniczek. 
Źródło opisu i okładki:  http://www.ostrowicka.art.pl/ksiazki/index.php?book=8

Książka znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Zapraszam do wypożyczenia.

Kreator www - przetestuj za darmo