Wykaz lektur na rok 2017/2018

Lektury dla klas I-III SP

Klasa I

Wszystkie omawiane teksty znajdują się w podręcznikach uczniów

Klasa II

Hans Christian Andersen: Brzydkie kaczątko


Alina i Czesław Centkiewiczowie: Zaczarowana zagroda


Maria Krüger: Karolcia


Janina Porazińska: Szewczyk Dratewka

Klasa III

Hans Christian Andersen: Królowa Śniegu


Mira Jaworczakowa: Oto jest Kasia


Astrid Lindgren: Dzieci z Bullerbyn


Roman Pisarski: O psie, który jeździł koleją

Lektury dla klas IV-VII SP

Klasa IV

Jan Brzechwa: Akademia Pana Kleksa

Janusz Christa: Kajko i Kokosz : Szkoła                                        latania

Carlo Collodi: Pinokio

René Goscinny: Mikołajek 

Andrzej Maleszka: Magiczne drzewo

Klasa Va

Ferenc Molnar: Chłopcy z Placu Broni


Lucy Maud Montgomery: Ania z Zielonego                                                    Wzgórza


Henryk Sienkiewicz: Janko Muzykant


Dorota Terakowska: Władca Lewawu


Mark Twain: Przygody Tomka Sawyer'a

Klasa Vb

Frances Hodgson Burnett: Tajemniczy                                                                     ogród


Ferenc Molnar: Chłopcy z Placu Broni


Lucy Maud Montgomery: Ania z Zielonego                                                    Wzgórza


Henryk Sienkiewicz: Janko Muzykant


Mark Twain: Przygody Tomka Sawyer'a

Klasa VI

Irena Jurgielewiczowa: Ten obcy


Kornel Makuszyński: Szatan z siódmej klasy


Walery Przyborowski: Szwedzi w Warszawie

Henryk Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy

John Ronald Reuel Tolkien: Hobbit                                                    

Klasa VII

Karol Dickens: Opowieść wigilijna


Aleksander Fredro: Zemsta

Adam Mickiewicz: Dziady cz. 2

Antoine de Saint-Exupery: Mały książę

Eric-Emmanuel Schmitt: Oskar i pani Róża

Henryk Sienkiewicz: Latarnik

Stefan Żeromski: Syzyfowe prace
Lektury dla klas II-III gimnazjum

Klasa II

Artur Conan Doyle: Przygody Sherlocka                                                  Holmesa


Ernest Hemingway: Stary człowiek i morze


Aleksander Kamiński: Kamienie na szaniec


Molier: Skąpiec


Henryk Sienkiewicz: Krzyżacy

Klasa III

Antoni Czechow: Opowiadania


Anna Onichimowska: Hera moja miłość


Eric-Emmanuel Schmitt: Oskar i pani Róża


Juliusz Słowacki: Balladyna


Sofokles: Antygona

Kreator www - przetestuj za darmo