O bibliotece

        Biblioteka istnieje niemalże tak długo jak szkoła, a więc ma już ponad 50 lat. Na przestrzeni tego czasu zmieniało się oblicze szkolnej książnicy, tak jak zmieniało się oblicze szkoły. Obecnie jest to nowoczesna pracownia interdyscyplinarna, wspierająca i ułatwiająca realizowanie programu dydaktycznego i wychowawczego szkoły, wspomagająca realizację edukacji kulturalnej i informacyjnej uczniów. Biblioteka stwarza również możliwość samodzielnego pogłębiania swojej wiedzy i rozwijania zainteresowań. Udziela pomocy w nabywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, selekcjonowania i gromadzenia informacji.

W tym celu w bibliotece gromadzone są:
- książki
- czasopisma 

- płyty CD.

    Obecnie księgozbiór liczy ponad 12300 woluminów. Posiadamy literaturę piękną, literaturę popularnonaukową, podręczniki i literaturę pedagogiczną. W czytelni wydzielony jest dobrze zaopatrzony księgozbiór podręczny zawierający: encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki językowe i dziedzinowe, albumy, atlasy, przewodniki oraz podstawowe pozycje z różnych dziedzin wiedzy. 


    Jeśli musisz przygotować się do lekcji ze słowników, encyklopedii czy innych wydawnictw informacyjnych (a nie masz ich w domu), przyjdź do czytelni. Tutaj przy stoliku, w spokoju i ciszy będziesz mógł to zrobić.

    Jeśli marzą Ci się dalekie podróże i ciekawe przygody, skorzystaj z działu z książkami podróżniczymi i przygodowymi.


    Zastanawiasz się jak żyli dawniej ludzie, np. nasi przodkowie albo Wikingowie czy starożytni Egipcjanie? W dziale historycznym czekają na Ciebie książki, które zaspokoją Twoją ciekawość.
A może przeciwnie, chcesz odbyć podróż w przyszłość? Masz ochotę spotkać się z Kosmitami, wyruszyć na podbój nieznanych Galaktyk i światów? Możesz to zrobić sięgając po książki z działu fantastyczno - naukowego.


    Do biblioteki uczniowie przychodzą nie tylko na przerwach, ale także przed i po lekcjach. Dla wielu dojeżdżających dzieci czytelnia stała się miejscem kulturalnego i bezpiecznego spędzania czasu. Mogą tutaj nie tylko skorzystać z bogatych źródeł informacji (przygotowując się do zajęć czy konkursów), ale również poczytać prasę dziecięcą i młodzieżową, nawet się pobawić. Dla niektórych uczniów biblioteka jest miejscem gdzie czują się akceptowani, doceniani, ważni. Biblioteka jest też azylem dla tych, którzy bardziej niż gwar na korytarzach cenią sobie spokój i ciszę. Atmosfera panująca w bibliotece sprawia, że do tego "przybytku książki" zawsze miło zajrzeć - co też chętnie czynią nie tylko uczniowie ale też nauczyciele.


    Biblioteka naszej szkoły jako jedna z pierwszych (w szkołach podstawowych) w województwie została skomputeryzowana. Już od września 1999 roku (po wcześniejszym wprowadzeniu wszystkich zbiorów do bazy danych komputera) wszystkie operacje w bibliotece wykonywane są przy pomocy komputera. Obecnie biblioteka obsługiwana jest przy pomocy programu MOLNet+. Dzięki komputeryzacji powstała możliwość szybkiego wyszukiwania informacji bibliograficznej przez czytelnika. Równocześnie funkcjonuje dostępny w Internecie przez całą dobę katalog biblioteczny.


    W grudniu 2007 roku w ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, otrzymaliśmy osiem nowych komputerów z monitorami i dwa sieciowe urządzenia wielofunkcyjne. W komplecie było też oprogramowanie multimedialne i edukacyjne oraz program Cenzor, który monitoruje odwiedzane przez użytkowników ICIM strony i w razie potrzeby blokuje dostęp do stron niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży.

Biblioteka kiedyś...

Kreator www - przetestuj za darmo