Dni od 19 do 26 marca poświęcone były działaniom zmierzającym do doskonalenia języka i umiejętności posługiwania się nim w sposób poprawny i sprawny. To tydzień, podczas którego uczniowie przekonują się, że język ojczysty to nie tylko przedmiot szkolny, ale także część kultury – ciekawa, piękna, zabawna, a przede wszystkim bardzo ważna w życiu każdego z nas i w życiu naszego narodu. Im sprawniejszy język, tym nasz kontakt z innymi ludźmi będzie skuteczniejszy i łatwiejszy. Język jest podstawowym narzędziem naszego funkcjonowania w społeczeństwie, a granice naszego języka są granicami naszego świata. Przecież myślimy właśnie w języku. Praca nad językiem jest zatem najefektywniejszą pracą nad myślą, nad naszym intelektem! O tym nie można zapominać!
Tydzień Kultury języka rozpoczął się w poniedziałek błyskawicznymi zagadkami dla klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie mogli losować pytania dotyczące znajomości języka lub przysłów polskich, a poprawne odpowiedzi nagradzane były słodyczami.
W gimnazjum panie Mirosława Grabka, Maria Kozińska, Jadwiga Ozdoba, Edyta Potocka-Ciuła przygotowały konkursy: ortograficzny „Gdzie się szczerzy szczeżuja?”, recytatorski „Moc słowa Wisławy Szymborskiej”, językowy „Nie taki diabeł straszny czyli nie tylko dla purystów językowych”, czytanie literatury polskiej „Zatopić się w słowach”.
W konkursie ortograficznym wzięło udział ośmioro gimnazjalistów (Ania Błaszczyk, Gosia Błaszczyk, Patrycja Chaba, Anita Czekaj, Magda Janicka, Maciek Janik, Michalina Pacholec, Ola Szczypała), spośród których najlepsza była Ania Błaszczyk z klasy II a. W konkursie językowym najlepsza okazała się Daria Bieniek również z klasy II a, która wyprzedziła swoje koleżanki: Anię Błaszczyk, Natalię Brzozę, Paulinę Dudzik i Kasię Winiarską. Konkurs recytatorski wygrała Dominika Biskupska z kl. II a, pokonując swoich konkurentów: Darię Bieniek, Anię Błaszczyk, Gosię Błaszczyk i Szymka Kmiecika. Natomiast w konkursie pięknego czytania nie wyłoniono zwycięzcy ze względu na wysoki, wyrównany poziom czytania i interpretacji tekstu. Wszystkie uczestniczki (Daria Bieniek, Dominika Biskupska, Ania Błaszczyk i Kasia Winiarska) zasłużyły na słowa uznania.
Dla najmłodszych klas szkoły podstawowej pani Jadwiga Ozdoba przygotowała specjalnie na tę okazję zestawy zagadek. Uczniowie klasy I i III odpowiadali na pytania związane z książkami dla najmłodszych, a za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali słodkie co nieco. Uczniowie klasy II rywalizowali ze sobą w pytaniach z lektury „Karolcia”. Konkurs nie był łatwy, gdyż składał się z sześciu konkurencji. Do ścisłego finału doszło pięcioro dzieci: Tomek Białek, Ola Cak, Jacek Jarosz, Bartuś Ksel i Natalka Wilczyńska, a najlepszy okazał się Jacek Jarosz. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsora.
Przerwy
1. 8.15 5 min.
2. 9.05 10 min.
3. 10.00 10 min.
4. 10.55 20 min.
5. 12.00 15 min.
6. 13.00 5 min.
7. 13.50 5 min.
8. 14.40 5 min.
9. 15.30 5 min.